Eesti ringhääling tähistab 18. detsembril oma 95. sünnipäeva

18. detsembril 1926 läks Tallinnast eetrisse raadiosaade, mida loeme regulaarsete raadiosaadete alguseks Eestis. Saade andis eetrisse osaühisus Raadio-Ringhääling oma stuudiost, mis asus Tallinnas, Pikk tänav 43. Ringhäälingu programmi avas haridusminister Jaan Lattik, kõnelesid teedeministri abi Karl Jürgenson ja osaühisuse Raadio-Ringhääling juhatuse esimees Aleksander Tamm. Saate kontsertosas esinesid Aleksander Arder ja Artur Lemba ning trio koosseisus Hugo Schütz (viiul), Alfred Vaarman (tšello) ja Anna Savitski (klaver). Avaõhtul kõlas Eesti raadioeetris Tšaikovski, Eberle ja Raimond Kulli muusika; trio esitas Urbachi “Fantaasiat”. Seda trio esinemist loetakse ka ERSO tegevuse alguseks.

OÜ Raadio Ringhääling asutati 1924. aastal Nõmme kooliõpetaja Aleksander Tamme ja raamatupidaja Hans Oll-Reinsoni eestvedamisel. Mehed sõitsid hommikuti tihti koos Pääsküla elektrirongiga tööle ja seal oligi neil raadiojaama asutamise mõte tekkinud.

„Omavahel juttu ajades jõudsime meie otsusele, et peaksime ka ikka välismaale järele jõudma. Igal pool on juba raadio alal nii palju ära tehtud, aga meil nii vähe. Ja peatusime selle mõtte juures, et meil omal kapitali ei ole ja riik on külm selle vastu – tolleaegsed riigimehed olid väga külmad – ja me peame siis asutama lihtsalt osaühisuse. Ja pikkamisi see mõte sai küpseks, nii et viimaks tulime välja sinna, kuhu me tahtsime välja tulla ja Eestis tekkis esialgne raadiojaam,“ meenutas aastaid hiljem ringhäälingu sünnilugu Aleksander Tamm.

Ringhäälingumuuseum kutsub ringhäälingu sünnipäeval muuseumisse meenutama ringhäälingu algusaegu ja tegijaid ning kaema ajaloolist ringhäälingutehnikat. Muuseum on 18. detsembril avatud kella 10–17.

Eesti Ringhäälingumuuseum on 1999. aastal asutatud mittetulundusühing, mille liikmeteks on Eesti Rahvusringhääling, AS Levira, AS Postimees Grupp, Türi Vallavalitsus ja Ringhäälingumuuseumi Toetajate Ühing (TV3 ja Sky Media). Asutajate seas oli ka Eesti Ringhäälingute Liit.

Muuseum avati külalistele ringhäälingu 75. sünnipäeval, 18.detsembril 2001 aastapäevapuhuse raadiojaamade piduliku otsesaate käigus.