EV100 kunstiprogrammi suurprojekt „Kunstnikud kogudesˮ – Raul Keller Eesti Ringhäälingumuuseumis!

Reedel, 10. augustil toimub Eesti Ringhäälingumuuseumis kunstnik Raul Kelleri eksperimentaalne avalik salvestus. Seekordse ettevõtmise keskmes on 1938. aastal Berliini firma Sander ja Janzen ehitatud lakiplaadikirjutaja Saja Synchron, mis oli omal ajal kõige moodsam ja arenenum salvestustehnoloogia. Seadeldis võimaldas jäädvustada raadiosaateid ja muusikat ning neid hiljem raadioeetris taasesitada.

Eesti Ringhäälingumuuseumi direktor Juhan Sihver ja kunstnik Raul Keller. Foto: Maarin Ektermann

Eesti Ringhäälingumuuseumi direktor Juhan Sihver ja kunstnik Raul Keller. Foto: Maarin Ektermann

Ajakava reedel, 10. augustil:
Kell 16 – Ekskursioon Eesti Ringhäälingumuuseumis (Juhan Sihver)
Kell 17 – Eksperimentaalne avalik salvestus otse-eetris lakiplaadikirjutaja Saja Synchroniga.
Kavas:
• Raul Kelleri radiofooniline kompositsioon ja vabaimpro modulaarsüntesaatoril
• Vabaimprovisatsiooniduo Post Horn (Raul Keller ja Hello Upan)
• 1930ndate muusika bluusiduo Ringhold (Kalle ja Eleonora Tikas) esituses

Raul Kelleri projekt Eesti Ringhäälingumuuseumis
Publik saab osa unikaalsest salvestusest ja hiljem selle esmakordsest kuulamiskogemusest. Raul Kelleri etteastel tekib radiofooniline teos, mis tegeleb raadio kui signaali ja eetri kui füüsilise materjaliga ning sisaldab endas nii ajaloolist raadioheli kui ka modulaarsüntesaatoril genereeritud signaali ja impulsse. Heli ning mürauuringutele keskendub ka eksperimentaalse vabaimprovisatsiooniduo Post Horn (Raul Keller ja Hello Upan) esitus. Bluusiduo Ringhold (Kalle ja Eleonora Tikas) lisab sellele oma ettekujutuse muusikast, mille sarnast oleks võinud 1930-ndatel raadiost kuulata.

Lõigatud lakiplaatidel on kindel eluiga – iga korraga muudab kuulamine plaadi signaali ja müra suhet – signaal kaob ja asendub lakikihist väljakuluva füüsilise müraga. Füüsilisus on sama efemeerne kui raadioeeter. Autorid taaselustavad seega ühe museaali loo, muudavad selle korraks elavaks ja kirjutavad juurde uue peatüki.

Avalik salvestus on üks osa “Kunstnikud kogudes” projektist Eesti Ringhäälingumuuseumis. Oktoobri lõpus avatakse muuseumi püsiekspositsiooni täiendusena lakiplaadikirjutaja Saja Synchroni tööprotsessi tutvustav väljapanek, kus on võimalik kuulata ka salvestusel kirjutatud helikoopiat.

Projektist „Kunstnikud kogudesˮ
Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes põhjalikumalt selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuri tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.

Rohkem infot sündmuste kohta ning „Kunstnikud kogudes” järgmised avamised http://proloogkool.eu/kunstnikudkogudes ja Facebookist: kunstnikud kogudes.